Ako zmena súdnej mapy prispeje k vyššej transparentnosti súdnictva?

| 0

Špecializácia predpokladá sprehľadnenie zaťaženosti a výkonnosti sudcu/sudkyne v agende. So súbežne prebiehajúcou elektronizáciou súdneho konania bude veľmi jednoduché zistiť pre občana (vzdialeným prístupom do spisu) aktuálny stav konania a pre verejnosť porovnanie sudcov a sudkýň rovnomerne zaťažených v jednej agende v ich výkonnosti (verejne dostupné štatistiky).

Sudca a sudkyňa (ako každý človek), ktorý vie, že jeho práca je sledovateľná a porovnateľná s väčším množstvom kolegov v rovnakej situácii, sa správa zodpovednejšie bez nutnosti hneď hľadať kontrolné a disciplinárne mechanizmy. V súčasnosti každý sudca/sudkyňa poukazuje na špecifiká svojej práce. Najmä na malých súdoch má každý inú skladbu vecí z rôznych agend, čo robí objektívne zistenie výkonnosti obtiažnym a neprehľadným.

Špecializácia predpokladá minimálne 3 špecializovaných sudcov/sudkýň v agende. Zabezpečí sa tak transparentnosť náhodného výberu, skutočný náhodný výber z väčšieho množstva sudcov a sudkýň, ktorý je dnes často iluzórny (agenda pre menej ako 1-2 sudcov alebo 1-2 senáty).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *